Szamba ekologiczne Śląsk

Na śląsku również dużym zainteresowaniem cieszą się szamba ekologiczne, tzw. szamba samospalające. 

Co to jest szambo samospalające?

Szambo takie, a raczej zbiornik samospalający to nic innego jak zbiornik betonowy na szambo o określonej pojemności ale dwukomorowy. Ściek z szamba a raczej gęstwina zbiera się w pierwszej komorze, w drugiej komorze gromadzi się samoistnie ściek rzadki – w tym przypadku zwykła woda. Tą wodę można odprowadzić w grunt aby nie trzeba było wzywać za często wozu asenizacyjnego.

Jak odprowadzić wodę w grunt?

Otórz można odprowadzić taką wodę na dwa sposoby:

  1. Studnia chłonna – zbiornik o pojemności chociażby 1m3, jest to zbiornik betonowy bez dna. Słup gromadzonej wody w takim zbiorniku sprawia że woda jest wciskana w grunt i szybko zostaje wchłonięta, studnie chłonną bardzo łatwo oczyścić i można z niej korzystać przez wiele lat.
  2. Rury drenarskie – są to rury plastikowe – ponacinane przeważnie owinięte geowłóknina, można zamiast tych gotowych w sklepie – dostępnych na rynku żółtych rur drenarskich zastosować zwykłą rurę PCV, musimy jednak ponacinać ją za pomocą zwykłej kątówki od spodu, sprawi to że taka rura pozostanie niezamulona przez piasek z gruntu przez dłuższy czas niż zwykła rura drenarska tak jak to opisano np. tutaj.

Jedna myśl na temat “Szamba ekologiczne Śląsk”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *